Logo Ciepło systemowe dla Gliwic
-231,396
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
231,396 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiłow do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.

Logo Teraz Polska Logo No Smog Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform
Biuletyn Informacji Publicznej

Jak oszczędzać ciepło

Kto nie chciałby płacić mniejszych rachunków za ogrzewanie ?

Cena energii wzrasta i nic nie wskazuje na to, że nasze rachunki za ciepło będą mniejsze.

W jaki sposób można zatem, poprzez zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń i oszczędzanie poboru ciepła, zmniejszyć opłaty za ciepło w mieszkaniach.

Racjonalne korzystanie z ogrzewania domu i ciepłej wody pomoże zaoszczędzić do 35% tych opłat. Na co należy zatem zwracać uwagę chcąc zaoszczędzić na opłatach za ciepło i nie zmienić dotychczasowego standardu życia?:

  1. Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń, poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach, dostosowanego do pory roku oraz aktualnych potrzeb. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym temperatura ogrzewania powinna wynosić 20-22ºC, a mniej - gdy nie jest on wykorzystywany. Dla innych pomieszczeń temperatura powinna wynosić 16-18 ºC. Obniżenie temperatury w porze nocnej, może przynieść oszczędności od 5% do 15%.
  2. Grzejniki, gdy są zakurzone grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii. Nie można zastawiać ich meblami oraz zasłaniać zasłonami, bo wówczas ciepło krąży pomiędzy grzejnikiem a oknem zamiast ogrzewać pokój.
  3. Okna wprawdzie powinny być szczelne, to jednak musimy pamiętać o wentylacji domu. Najbardziej efektywne jest usuwanie zawilgoconego powietrza poprzez całkowite otwieranie okien na 5 do 10 minut, a następnie ich zamknięcie. W dzień - powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzać pokój, na noc- należy je zasłaniać zasłonami, w celu zmniejszenia strat ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika.
  4. Ciepła woda . Kąpiel pod prysznicem pozwala zaoszczędzić od 30% do 50% energii i wody, w porównaniu z kąpielą w wannie. Podczas mycia zębów i golenia zadbajmy o to, aby woda nie płynęła przez cały czas, ponieważ jest to strata i energii, i wody.

Nie zwracając uwagi w jaki sposób wykorzystujemy energię, często robimy to nieracjonalnie. Po co nadal płacić większe, niż to konieczne, rachunki za ciepło ?

Zacznijmy oszczędzać już od zaraz przyglądając się temu, w jaki sposób wykorzystujemy ciepło w swoim domu.
Opłaci się spróbować !

_____
1 Materiał opracowany na podstawie informacji zamieszczonych na stronach internetowych: URE