Logo Ciepło systemowe dla Gliwic
-231,16
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
231,16 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiłow do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.

Logo Teraz Polska Logo No Smog Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform
Biuletyn Informacji Publicznej

Czad w mieszkaniu to cichy zabójca. Zmiany na gliwickich osiedlach postępują.

23.06.2020

Mieszkańcy Gliwic wybierają bezpieczeństwo decydując się na likwidację piecyków gazowych (potocznie zwanych „junkersami”) na rzecz ciepła systemowego z PEC-Gliwice Sp. z o.o.

Są to często budynki już od lat zaopatrywane są w ciepło systemowe do ogrzewania, teraz mieszkańcy będą korzystać także z ciepła do podgrzania wody użytkowej.

Od 2018 roku już 397 mieszkań skorzystało z ciepła do podgrzania wody użytkowej, są to budynki przy ul. Kokoszki, Derkacza i Łużyckiej. Kolejne są w trakcie realizacji inwestycji, to budynki przy ul. Cichociemnych, Majowej i mjr. Czernego.

Co roku odnotowuje się kilkaset zdarzeń związanych z zatruciem czadem, bądź pożarem wywołanym wybuchem gazu, czy nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych.

Komenda Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach podaje, że „od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2019r. do 30 marca 2020r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 3074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Większość przypadków spowodowanych było nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W zdarzeniach poszkodowanych zostało 1447 osób, w tym 37 osób zatruło się śmiertelnie tlenkiem węgla.

Ostatnie ofiary śmiertelne tlenku węgla (czadu) to 3 osoby z Bytomia z dnia 01.03.2020 roku.

Najnowszy przypadek zatrucia tlenkiem węgla pochodzi z Gliwic, gdzie 13 czerwca po południu do szpitala trafił nieprzytomny 16-latek z osiedla Wojska Polskiego w Gliwicach. Przyczyną było zatrucie tlenkiem węgla, czyli zaczadzenie W sobotę około godziny 18.00 gliwickie służby wyruszyły do akcji ratowania życia znajdującego się w stanie nieprzytomności nastolatka, którego ujawniono w łazience jednego z mieszkań. Na miejsce przybyli policjanci, strażacy oraz karetka pogotowia ratunkowego.. Z mieszkań ewakuowano łącznie dziewięć osób.

Aby zapobiegać przypadkom jak wyżej i dbać o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców  władze spółdzielni mieszkaniowych przy Politechnice Śląskiej, Alei Majowej oraz Żwirki i Wigury w Gliwicach wycofały się z użytkowania gazowych podgrzewaczy wody na korzyść dostarczenia ciepła systemowego dla ich mieszkańców. Dzięki temu władze wspomnianych spółdzielni wyeliminowały zagrożenie płynące z eksploatacji pionów spalinowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe odprowadzanie spalin z gazowych podgrzewaczy wody na zewnątrz budynku.