Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-3355,077
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
3355,077 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

PEC rozprasza węzły. Kolejny etap na osiedlu Obrońców Pokoju

16.07.2025


Osiedle Obrońców Pokoju w Gliwicach - fot. A. Sosnowski.  

Indywidualne węzły cieplne zastępują przestarzałe rozwiązania grupowe. PEC-Gliwice Sp. z o.o. kontynuuje inwestycję, która zwiększa komfort, obniża koszty i wspiera transformację energetyczną miasta. Trzeci etap modernizacji na osiedlu Obrońców Pokoju w Gliwicach powoli się kończy.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE konsekwentnie realizuje projekt rozpraszania grupowych węzłów cieplnych. W jego ramach mieszkańcy kolejnych budynków zyskują nowoczesne, indywidualne węzły cieplne

Odchodzenie od grupowych węzłów na rzecz indywidualnych to obecnie jeden z naszych kluczowych kierunków modernizacji sieci – mówi Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC-Gliwice. – To inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i całemu systemowi ciepłowniczemu. Poprawiamy efektywność przesyłu ciepła, ograniczamy straty, a jednocześnie zwiększamy niezawodność dostaw – mówi Szaliński.


Doprowadzanie sieci ciepłowniczej wysokiego parametru z indywidualnym węzłem cieplnym do jednego z budynków na Osiedlu Obrońców Pokoju w Gliwicach - fot. A. Sosnowski. 

Indywidualne węzły cieplne montowane w poszczególnych budynkach pozwalają na precyzyjne sterowanie ogrzewaniem oraz ciepłą wodą użytkową. Pozwala to użytkownikom na realne oszczędności i lepsze dopasowanie parametrów ogrzewania do własnych potrzeb. Nowe sieci tzw. wysokiego parametru z przyłączami do budynków powstały i powstają przy ul: Obrońców Pokoju 6-10, 14-20, 24-28 43-49, 53-55, 59-65, 67-75 i 79-87 oraz ul. Paderewskiego 34-36, 40- 42, 44-48 i 52-54. Jako ostatnie w indywidualne węzły cieplne wyposażone zostaną budynki zlokalizowane m.in. przy ulicach: Paderewskiego i Obrońców Westerplatte oraz pozostałe numery przy ul. Obrońców Pokoju.

Najważniejsze dla nas jest to, że dzięki indywidualnym węzłom każde mieszkanie jest ogrzewane dokładnie według potrzeb mieszkańców danego budynku. Znika problem strat przesyłowych w rozbudowanych sieciach wewnętrznych, a zużycie ciepła staje się rzeczywiście mierzalne, ceny za metr sześcienny ciepłej wody czy opłaty za ogrzewanie stają się realnie mniejsze – mówi Krzysztof Kleczka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Obrońców Pokoju w Gliwicach.


Indywidualny węzeł cieplny w jednym z bydynków na osiedlu Obrońców Pokoju przyłączonych do nowej sieci wysokiego parametru po rozproszeniu stacji grupowej - fot. A. Sosnowski.  

Inwestycja wpływa także pozytywnie na środowisko naturalne. Mniejsze zużycie ciepła oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla i pyłów. Tym samym projekt wspiera transformację energetyczną Gliwic i realizację polityki neutralności klimatycznej.

Na osiedlu Obrońców Pokoju działania rozproszeniowe prowadzone są już od ponad trzech lat. Spółka zapowiada, że w kolejnych latach planuje kontynuację projektu również na innych osiedlach i w kolejnych rejonach miasta.

Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej, elastycznej i przyjaznej środowisku sieci ciepłowniczej. Rozproszenie węzłów cieplnych to ważny krok w tę stronę – podsumowuje Krzysztof Szaliński, prezes PEC-Gliwice.


Osiedle Obrońców Pokoju w Gliwicach - to tu PEC-Gliwice prowadzi akcję polegającą na rozpraszaniu grupowych stacji wymienników ciepła na indywidualne węzły cieplne - fot. A. Sosnowski. 

W kontekście ciepłownictwa słowo rozproszenie oznacza proces przekształcania scentralizowanych systemów (grupowych węzłów cieplnych) na rozproszone systemy indywidualne, czyli montowanie osobnych węzłów cieplnych w każdym budynku, zamiast jednego wspólnego dla kilku obiektów.

Rozproszenie to:

  • „rozbicie” jednego, dużego węzła na wiele mniejszych,
  • decentralizacja punktów odbioru ciepła,
  • indywidualizacja sterowania dostawami ciepła i ciepłej wody użytkowej.

Przykładowo: jeśli kiedyś kilka bloków korzystało z jednego wspólnego węzła cieplnego (grupowego), po „rozproszeniu” każdy blok posiada własny indywidualny węzeł cieplny.

Rozproszenie oznacza też:

  • większą elastyczność systemu,
  • zmniejszenie strat przesyłowych,
  • większą niezależność poszczególnych budynków,
  • lepszą kontrolę nad zużyciem ciepła.

Rozproszenie to decentralizacja i indywidualizacja dostaw ciepła w ramach istniejącej sieci ciepłowniczej, która ma też ogromny i pozytywny wpływ na środowisko naturalne:

  • Mniejsze zużycie ciepła – dzięki wyeliminowaniu strat przesyłowych oraz precyzyjnemu dopasowaniu parametrów w każdym budynku, system zużywa mniej ciepła.
  • Ograniczenie emisji CO₂ i pyłów – mniejsze zapotrzebowanie na ciepło oznacza mniejszą produkcję energii w źródłach centralnych, co bezpośrednio przekłada się na spadek emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.
  • Wsparcie dla transformacji energetycznej miasta – rozproszony system jest elastyczniejszy i łatwiej integruje się z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy odzysk ciepła odpadowego.
  • Lepsze przygotowanie do inteligentnego zarządzania energią – indywidualne węzły cieplne umożliwiają montaż systemów monitorowania i automatycznego sterowania, co dodatkowo ogranicza niepotrzebne zużycie energii.
  • Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej – rozproszenie to realny krok w kierunku neutralności klimatycznej Gliwic i realizacji polityki ochrony środowiska.

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2025| PEC Gliwice