Logo Ciepło systemowe dla Gliwic
-231,463
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
231,463 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiłow do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.

Logo Teraz Polska Logo No Smog Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform
Biuletyn Informacji Publicznej

Sztuczna inteligencja w PEC uruchomiona

02.11.2020

Od dnia 30.10.2020 po rocznych pracach służących zbudowaniu algorytmu opartego na sieciach neuronowych, prowadzonych kolejnych iteracjach systemu  i licznych zmian założeń dziś o godzinie 7.00 uruchomiono nadrzędny samouczący się system sztucznej inteligencji zarządzający  produkcją  ciepła dla Miasta Gliwice. Główne  cechy uruchomionego systemu opartego na wielowarstwowych jednokierunkowych sieciach  neuronowych to: 2 warstwy ukryte,21 zmiennych wejściowych Sigmoidalna, bipolarna funkcja aktywacji neuronów, Kalibracja (uczenie) sieci algorytmem propagacji wstecznej z określonym współczynnikiem uczenia, możliwość samouczenia algorytmu.

Algorytm miał szansę zafunkcjonować dzięki współpracy z Panem Profesorem Politechniki Śląskiej Andrzejem Szlękiem, który wraz ze swoim zespołem podjął trud zbudowania podstawowych założeń i kodów źródłowych systemu, jaki z dumą uruchamiamy.

System obserwując kluczowe  zmienne decyduje o koniecznej mocy, jaką należy zapewnić dla naszych odbiorców. Zmienne jakie uwzględnia algorytm do poprawnej pracy:

• Aktualne warunki pogodowe:

o Temperatura

o Temperatura w słońcu

o Prędkość wiatru

o Opady atmosferyczne (wilgotność)

• Prognoza pogody:

o Prognoza temperatury

o Prognozowane zachmurzenie

o Prognozowana prędkość wiatru

o Prognozowane opady atmosferyczne (wilgotność).

Fragment sieci neuronowej dla modelu prognostycznej mocy sterującej pokazujący wpływ zależnościowy pojedynczej danej wejściowej na wynik końcowy.

Po co to wszystko?

Główne cele to ograniczenie strat przesyłowych w rurociągach dystrybucji ciepła, zwiększenie efektywności cieplnej PEC Gliwice. Finalnie układ jaki wdrożyliśmy ograniczy  w konsekwencji emisję CO2 do atmosfery, co ma wpływ na cenę ciepła dla mieszkańców Gliwic.

To kolejny planowy krok, który jest częścią realizowanego planu transformacji cyfrowej naszego przedsiębiorstwa wspierającego w utrzymaniu na wysokim poziomie zrównoważny rozwój miasta Gliwice.    

Dyspozytor podczas pracy na systemie

Dyspozytor podczas pracy na systemie.